Kuchnie

Stylowy, wytrzymały i odporny na wysokie temperatury blat? Możesz połączyć wszystkie te zalety wyposażając swoją nową kuchnię w blaty z kamienia naturalnego. Najczęściej wybieranymi obecnie kamieniami są granit i marmur. Takie blaty pasują do właściwie każdego wystroju wnętrza, zarówno tradycyjnego jak i nowoczesnego. Warto rozważyć kamień naturalny jako opcję przy projektowaniu nowej kuchni, bo taki blat będzie nam służył całe lata. Jest bardzo odporny na zarysowania, temperaturę i płyny, nawet te kwaśne, jak sok z cytryny czy ocet. 

Najlepszym kamieniem na blaty pozostaje granit. Do jego zalet można zaliczyć: 

  • duży wybór wzorów i kolorów. Jako kamień naturalny oferuje nam szeroką paletę odcieni i naturalnych wzorów.
  • może być używany w pobliżu źródła ciepła, np. kuchenki, jako, że wolno się nagrzewa i jest materiałem niepalnym
  • jest wyjątkowo trwały
  • odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne
  • nadaje naszej kuchni ekskluzywny i wyjątkowy wygląd
  • odporny na wilgoć i ścieranie
  • nie wchłania tłuszczów
  • łatwy w utrzymaniu w czystości – nie wymaga żadnych specjalistycznych środków czyszczących
  • można na nim stawiać gorące naczynia, a także kroić produkty spożywcze nożem,  bezpośrednio na blacie

Konserwacja i czyszczenie blatów granitowych

Utrzymanie w czystości blatów granitowych jest proste. Można stosować w tym celu standardowe środki do mycia glazury czy ceramiki. Większość granitów jest odporna na działanie kwasów, dlatego są odporne na odbarwianie. Najczęściej do pielęgnacji wystarczy zwykła czysta ściereczka zwilżona wodą. Blaty są odporne na działanie płynów, wysoką temperaturę czy ostre narzędzia, dlatego nie należy się martwić o ich odbarwienie czy mechaniczne uszkodzenie.

Jak wybrać odpowiedni kolor blatu granitowego 

Najczęściej wybieranymi kolorami są odcienie szarości, granatu i czerni. Taka kolorystyka jest uniwersalna i pasuje do większości kuchennych aranżacji. O wyborze koloru zwykle decyduje kolor mebli oraz względy praktyczne. Ciemne blaty granitowe prezentują się znakomicie zarówno na jasnych, jak i ciemnych meblach. Granit dzięki swojemu naturalnemu pięknu stanowi prawdziwy element dekoracyjny naszej kuchni, nadając jej stylowy i elegancki wygląd. Jako kamień naturalny z jego oryginalną kolorystyką sprawia, że nasza kuchnia zyskuje niepowtarzalny i unikatowy wygląd.